| نویسنده : عباس دیباجی

افزایش طول عمر ماشین لباسشویی

افزایش طول عمر ماشین لباسشویی

بعد از خرید ماشین لباسشویی نکاتی را باید بدانیم که در حفظ و نگهداری از سلامت ماشین لباسشویی تأثیر گذارند. راه استفاده و نگهداری از ماشین لباسشویی تنها انداختن لباس‌ها و انتخاب درست برنامه شستشو نیست، بلکه نکاتی وجود دارد که اگر به درستی رعایت شوند، می‌توانند از بروز بسیاری از مشکلات در ماشین لباسشویی جلوگیری کنند و همچنین طول عمر ماشین لباسشویی را افزایش دهند.
در ادامه، چند نکته مهم که می‌توانند عمر مفید لباسشویی شما را افزایش دهند، بیان شده است. این مسائل به ویژه در زمانی که هزینه‌های خرید ماشین لباسشویی با کیفیت افزایش یافته، اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند. مراقبت و نگهداری صحیح و افزایش طول عمر آن به صرفه‌تر و عاقلانه‌تر از هزینه‌های تعمیرات یا خرید ماشین لباسشویی جدید می‌باشد.

افزایش طول عمر ماشین لباسشویی

هفت راهکار مهم جلوگیری از خراب شدن زودهنگام لباسشویی شما عبارتند از:

1. استفاده از مواد شوینده به میزان استاندارد و مورد نیاز.
2. عدم استفاده از شوینده‌های اسیدی یا سفیدکننده‌ها برای ضدعفونی و جرم‌زدایی دستگاه.
3. تراز مناسب دستگاه در محل قرارگیری.
4. اتصال صحیح شیر آبهای ورودی.
5. بستن زیپ لباس‌ها و قرار دادن لباس‌های کوچک نظیر جوراب‌ها داخل توری مخصوص.
6. خارج کردن به موقع لباس‌ها پس از اتمام شستشو.
7. تمیزکردن فیلترها به صورت دوره‌ای و منظم.

 

هفت نکته برای نگهداری از ماشین لباسشویی

 

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید ماشین لباسشویی و انواع آن

 

نکاتی مهم برای افزایش طول عمر ماشین لباسشویی


استفاده از ماشین لباسشویی در نگاه اول بسیار ساده به نظر می‌آید. به نظر می‌رسد که لباس‌ها را درون دیگ لباسشویی می‌اندازیم، سپس دکمه استارت را فشار می‌دهیم و پس از اتمام شستشو لباس‌ها را خشک می‌کنیم. اما قضیه به این روند ختم نمی‌شود. قطعاً اگر اشتباهی این میان رخ دهد، ممکن است آسیب‌های جدی در کوتاه یا بلند مدت به دستگاه شما وارد شود.
یکی از نکاتی که باید به آن توجه کرد، استفاده صحیح از خشک‌کن لباسشویی است. انتخاب دور موتور متناسب با حجم و نوع لباس برای خشک‌کن، اهمیت بالایی در حفظ سلامت دستگاه شما دارد. اگر به طور مداوم از دورهای خشک‌کن با توان بالا استفاده کنید، ممکن است عمر مفید موتور لباسشویی شما کاهش یابد. بنابراین، آگاهی از این آسیب‌ها و پیشگیری از این موارد می‌تواند در افزایش طول عمر ماشین لباسشویی شما بسیار مهم باشد.

۱- استفاده بیش از حد از مواد شوینده


احتمالاً برای شما هم پیش آمده است که لباس‌های شما بیش از حد کثیف شده باشند. در این شرایط، ممکن است تصمیم گیری برای افزودن مواد شوینده بیش از حد به منظور حل این مشکلات باشد. گمان می‌کنید که این کار باعث شستشوی بهتر لباس‌ها خواهد شد. اما این اعتقاد صحیح نیست. باعث آسیب‌رسانی به ماشین لباسشویی می‌شود و لکه‌های مواد شوینده روی لباس‌ها باقی می‌ماند.
بنابراین، راه حل برای شستشوی بهتر لباس‌های کثیف، استفاده بیش از حد از مواد شوینده نیست بلکه انتخاب برنامه شستشوی مناسب است. امروزه تقریباً همه ماشین‌های لباسشویی دارای برنامه‌های شستشوی متنوعی هستند که برای شستشوی انواع لباس‌ها و پارچه‌ها بهینه شده‌اند. با انتخاب برنامه مناسب، نیاز به استفاده بیش از حد از مواد شوینده احتمالاً برطرف خواهد شد.
همچنین، این عمل باعث کاهش آسیب به موتور دستگاه خواهد شد. در این صورت لباس‌ها به بهترین حالت تمیزی خواهند رسید بدون اینکه به الیاف پارچه‌ها آسیبی وارد شود یا خراب شوند. اضافه به همه اینها، مصرف آب و برق نیز کاهش خواهد یافت.

۲- ضدعفونی کردن دیگ لباسشویی


تا پیش از اینکه لباس‌های شما بعد از شستشو بوی ناخوشاینده‌ای به خود بگیرند، سعی کنید با استفاده از برنامه‌های مخصوص شستشو و ضدعفونی دیگ لباسشویی، دیگ لباسشویی خود را ضدعفونی نمایید. این اقدام باعث جلوگیری از بوی ناخوشاینده در لباس‌ها خواهد شد و همچنین به افزایش طول عمر دستگاه کمک خواهد کرد. برای ضدعفونی و جرم‌زدایی لباسشویی، از هیچ‌گونه مواد شوینده شیمیایی یا اسیدی مانند سفیدکننده‌ها استفاده نکنید، زیرا این اقدام می‌تواند به دیگ، اتصالات و سایر قطعات داخلی دستگاه آسیب برساند.

۳- تراز کردن دستگاه در محل قرارگیری


اگر از تراز و صاف بودن ماشین لباسشویی خود بر روی زمین اطمینان حاصل کرده و برنامه‌های شستشو و خشک‌کن را متناسب با وزن و نوع لباس‌های خود انتخاب کرده‌اید، اما صدای خشک‌کن و شستشوی لباسشویی شما بیش از حد معمول است، حتماً با تکنسین خدمات پس از فروش تماس بگیرید. چرا که هرچه زودتر مشکل لباسشویی حل شود، آسیب کمتری به دستگاه شما وارد خواهد شد. در اکثر مواقع، صداها و لرزش‌های بیش از حد دستگاه یا عدم تراز در محل نصب آن باعث ایجاد این مشکلات می‌شود.


۴- کنترل شیرهای ورودی آب


اگر لباسشویی شما دارای دو ورودی آب است، حتماً از درست وصل کردن ورودی‌های آب سرد و گرم اطمینان حاصل کنید. اگر اشتباهی اتفاق بیفتد و آب گرم به جای آب سرد یا برعکس وارد شود، قطعاً به دستگاه شما آسیب‌های جدی در بلندمدت وارد خواهد شد. همچنین روند شستشوی لباس‌ها به درستی انجام نخواهد شد.
برای مثال، اگر برنامه شستشوی سریع لباس‌ها را انتخاب کرده‌اید و این شستشو با آب نسبتاً سرد (حدود 40 درجه سانتی‌گراد) انجام شود، اگر به دلیل اتصال اشتباه شیرهای ورودی، به جای آب سرد آب بالای 60 درجه وارد دیگ لباسشویی شود، ممکن است موجب وارد شدن آسیب‌های جدی به لباس‌ها و دستگاه شما شود.

 

پیشنهاد بازدید: ماشین لباسشویی تی سی ال مدل های K112 - ASI و K112 - AWI

ماشین لباسشویی تی سی ال


۵- بستن زیپ لباس‌ها


لباس‌های دارای زیپ اگر باز بمانند، در زمان شستشو و خشک‌کن به دلیل اصطکاک و برخورد زیاد با دیگ لباسشویی ممکن است مشکلاتی ایجاد کنند. مثلاً در بلندمدت، آسیب‌های جدی به دیگ دستگاه و همچنین درب شیشه‌ای لباسشویی شما وارد خواهد شد. برای جلوگیری از این مشکلات، می‌توانید زیپ لباس‌ها را ببندید. همچنین لباس‌های دارای دکمه‌های فلزی را پشت و رو کنید و لباس‌های کوچک و ریز مانند جوراب‌ها یا لباس‌های زیر را داخل توری مخصوص شستشو درون لباسشویی بگذارید.


۶- خارج کردن لباس‌ها بعد از شستشو


سعی کنید نگذارید مدت زیادی بعد از اتمام شستشو، لباس‌ها داخل لباسشویی با درب بسته بمانند. این اقدام باعث تجمع باکتری و بخار آب خواهد شد و لباس‌های شما بوی ناپسندی به خود می‌گیرند. همچنین این موضوع به دستگاه شما آسیب خواهد رساند و می‌تواند باعث پوسیدگی زودهنگام قطعات داخلی و جمع‌آوری جرم در دیگ دستگاه شود.


۷- نظافت دوره‌ای فیلتر


سعی کنید هر شش ماه یکبار فیلتر خروجی آب لباسشویی خود را باز نمایید. این فیلتر معمولاً در اکثر دستگاه‌ها در سمت راست و پایین ماشین لباسشویی قرار دارد. آن را پیدا و باز کنید. معمولاً فیلتر به صورت پیچی به بیرون می‌آید. فیلتر را جدا کرده و با آب سرد و مسواک بشویید. این اقدام به شدت به افزایش طول عمر لباسشویی کمک خواهد کرد.


امیدواریم با نکاتی که گفته شد توانسته باشیم کمکی به دیدگاه شما در مورد افزایش طول عمر لباسشویی کنیم. در نهایت، اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید، در قسمت نظرات، با دیگران در میان بگذارید.

تگ ها:
افزایش طول عمر ماشین لباسشویی
لینک صفحه:

شما هم می‌توانید در مورد این محصول نظر بدهید.

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید