| نویسنده : ابوالفضل علی خواه

10 نکته مهم برای تمیز کردن انواع لوازم برقی در خانه

مقدمه

 امروزه وجود لوازم برقی در هر خانه‌ای به ‌عنوان اجزاء لاینفک می ‌باشد. و در هر خانه ما می‌ توانیم به ‌طور متعدد انواع لوازم برقی را مشاهده کنیم. در مقابل هر شخصی دوست دارد تا خانه‌ای مرتب و تمیز داشته باشد بنابراین روش‌ های بسیاری وجود دارد که می ‌توان بر اساس آن نسبت‌ به تمیز کردن خانه اقدام کرد که هم زحمت کمتری را دارند و هم می‌ توانند زمان بیشتری را به شما هدیه بدهند. یکی از مشکلاتی که همیشه برای خانم ‌های خانه‌ دار به وجود می ‌آید وجود لکه‌ ها و گرد و خاک بر روی انواع دستگاه ‌های خانه مخصوصاً لوازم برقی می ‌باشد که این وسایل نیازمند این هستند تا مداوم عاری از گرد و خاک شوند. بنابراین نیاز است تا برای تمیز کردن لوازم برقی از روش‌ هایی استفاده کنیم که نه ‌تنها سلامت دستگاه و تمیزی دستگاه را به ‌همراه داشته باشد بلکه در عملکرد دستگاه اختلالی ایجاد نکند. بنابراین در این مقاله مجموعه صنیع خانی تصمیم دارد تا شما را با روش‌ های تمیز کردن انواع مختلف لوازم برقی آشنا کند بنابراین پیشنهاد می‌ شود تا انتهای این مقاله با مجموعه صنیع خانی همراه باشید.

مقاله پیشنهادی : راهنمای سفید و براق کردن یخچال فریزر

 
 

اهمیت تمیز کردن لوازم برقی

اهمیت تمیز کردن لوازم برقی

 لوازم برقی از جمله وسایل پرکاربرد در هر محیط اعم از محیط اداری یا محیط مسکونی می ‌باشند که انواع این وسایل می‌ توان به تلویزیون، ماشین لباس‌ شویی و ظرف ‌شویی، یخچال، جارو برقی، مایکروفر، آبمیوه ‌گیر، هواکش، قهوه جوش و غیره اشاره کرد که همه این وسایل نیازمنده تمیز بودن هستند. چرا که اگر در طولانی‌ مدت این وسایل را تمیز نکنیم گرد و غبار موجود در هوا بر روی این وسایل نشسته و باعث ایجاد جرم در این وسایل می‌ شود و همچنین به‌ مرور زمان باعث کاهش طول عمر انواع وسایل برقی می‌گردد.

 هم چنین وسایلی در خانه وجود دارند مانند ظرف ‌شویی، لباس‌ شویی، قهوه‌ جوش و مایکروفر که در محیط‌های نسبتاً چرب و کثیف قرار می‌ گیرند و رطوبت موجود در آن‌ ها باعث به وجود آمدن انواع قارچ ‌ها و باکتری‌ ها می‌ شود و در نتیجه اگر آن‌ ها را به ‌خوبی تمیز نکنیم می ‌توانند برای سلامت ما نیز خطراتی ایجاد کنند.

انواع روش های تمیز کردن وسایل خانه

 تا این ‌جای مطلب در خصوص اهمیت تمیز کردن و دلایلی که نیاز است ما وسایل را تمیز کنیم اشاره کردیم حال بهتر است برای هر وسیله برقی از روش خاص خود برای تمیز کاری استفاده شود زیرا از آن ‌جایی‌که کاربری ‌های وسایل برقی با یکدیگر متفاوت می ‌باشد نحوه تمیز کردن آن ‌ها نیز به طبع با یکدیگر متفاوت است. که در ادامه انواع لوازم برقی نحوه تمیز کردنشان را برایتان شرح می ‌دهیم.

نحوه تمیز کردن یخچال

 یخچال ها برای تمیز کردن معمولاً دو تا دلیل عمده دارند یا گرد و غبار آن ‌ها را فرا گرفته و دچار لک شده‌اند و یا این‌که درون آن‌ ها بوی بد فرا گرفته است. بنابراین برای این ‌که یخچال ها را تمیز کنیم اگر لک و پک آن‌ ها را فرا گرفته باشد که می ‌توان با استفاده از ۱ دستمال مرطوب لک‌وپک موجود بر روی آن ‌ها را پاک کرد و هم چنین اگر گرد و غبار یخچال را فرا گرفته است که معمولاً فضایی پشت و روی یخچال این اتفاق برایمان رخ می ‌دهد. ابتدا می ‌بایست یخچال را از برق جدا کرده و سپس با استفاده از جارو برقی گرد و غبار را کشیده و در نهایت با استفاده از ۱ دستمال مرطوب اثرات باقی ‌مانده از گرد و غبار را از روی یخچال پاک کرد.

 اگر درون یخچال را بوی بد فرا گرفته است بهتر است تمامی وسایل داخل آن را خارج کرده و قفسه ‌ها را خارج از یخچال کاملاً شست همچنین برای تمیز کردن داخل خود یخچال می‌ توان مقداری جوش شیرین را با آب ولرم مخلوط کرد و با استفاده از یک دستمال با آب مخلوط شده خیس کرده و داخل یخچال را تمیز کنیم که در نهایت باعث از بین رفتن بوی بد داخل یخچال و همچنین اگر قارچ یا باکتری هایی در آن رشد کرده باشند می ‌گردد.

نحوه تمیز کردن تلویزیون

 تلویزیون ها از جمله وسایل منزل می ‌باشند که به‌ سرعت گرد و غبار بر روی آن ‌ها نشسته و به ‌طور واضح نمایان می ‌باشد. بنابراین نیاز است تا مکرراً و به ‌طور مداوم آن ‌ها را تمیز کنیم همچنین اگر در خانه شما کودک وجود داشته باشد و یا تلویزیون شما در فضای پایین‌تری قرار گرفته باشد به ‌راحتی می‌ توانید لکه ‌های اثر انگشت و یا لکه‌ های چرب را بر روی آن مشاهده کنید.

 اگر صرفاً تلویزیون شما را گرد و غبار فراگرفته باشد برای تمیز کردن آن بهتر است ابتدا و استفاده از یک دستمال خشک گرد و غبار را گرفته و همچنین برای تمیز کردن لک و پک ‌ها مانند اثر انگشت یا لکه ‌های چرب بر روی تلویزیون می‌ توانید از دست‌ مالی مرطوب که رطوبت آن از محلول آب و سرکه باشد استفاده کنید همچنین می‌ توانید محلول‌ های مخصوص تمیز کردن صفحه تلویزیون نیز خریداری کنید و از این محلول ‌ها جهت تمیز کردن استفاده نمایید.

 توجه داشته باشید که اسپری هایی که استفاده می ‌کنید دارایی الکل، آستان و آمونیاک نباشند و حتی از اسپری کردن محلول های تمیز کننده به ‌صورت مستقیم بر روی صفحه مانیتور پرهیز نمایید. اگر هنگام تمیز کردن صفحه تلویزیون بر روی صفحه پرز ها یه حوله و دستمال شما به ‌جای می‌ مانند بهتر است که از پارچه ‌های کتانی و بدون پرز استفاده کنید زیرا این پارچه‌ ها علاوه ‌بر این‌ که پرز های آن‌ ها بر روی مانیتور باقی نمی ‌ماند ضد الکتریسیته ساکن نیز می ‌باشند.

 اگر می‌ خواهید که دیوار های تلویزیون شما براق باشد می ‌توانید از پارافین مایع استفاده کنید. دقت کنید که پارافین را نباید برای تمیز کردن شیشه تلویزیون استفاده نمایید. در نهایت مقدار چربی اضافی را با یک دستمال خشک گرفته همچنین در خصوص کنترل تلویزیون که از جمله وسایل پرکاربرد می ‌باشد. و خیلی زود کثیف می ‌شود می‌ توانید از دستمال مرطوب یا یک دست‌ مالی که خود آن را مرطوب کرده‌اید استفاده کرده به ‌گونه‌ای که آن را به ‌دور انگشت خود پیچیده و ما بین کلید ها بکشید و آن را به ‌طور کامل تمیز نمایید و در نهایت بگذارید تا با هوای موجود در اتاق خشک شود.

نحوه تمیز کردن مایکروفر

 مایکروفر نیز از جمله دستگاه‌ هایی است که معمولاً دچار بوی بد و یا چربی ناشی از مواد غذایی می ‌شود و همچنین محیط بیرونی آن نیز بسیار در معرض گرد و غبار قرار دارد. برای تمیز کردن داخل یخچال می ‌توانید یک لیمو ترش با مقداری جوش شیرین و در یک کاسه آب قرار داد و آن را در داخل مایکروفر قرار دهید و سپس مایکروفر را روشن کنید تا آب بخار شود و مخلوط شما تمام فضای داخلی مایکروفر را بگیرد در نهایت مایکروفر را از برق کشیده و به ‌راحتی با یک دستمال داخل مایکروفر را تمیز کنید. همچنین برای محیط بیرونی مایکروفر نیز می‌ توانید از یک پارچه کتانی برای پاک کردن گرد و غبار موجود بر روی آن استفاده نمایید.

 راه ‌حل دیگر برای تمیز کردن چربی‌ های داخل مایکروفر این است که اگر به لیمو ترش دسترسی ندارید می ‌توانید از محلول آب لیمو یا الکل استفاده کنید با آب استفاده کنید و چربی‌ های داخل مایکروفر را به ‌طور کامل با یک دستمال پاک نمایید دقت کنید که برای پاک کردن نباید از پارچه ‌های زبر یا از اسکاچ و سیم‌ های ظرف‌ شویی استفاده کنید.

نحوه تمیز کردن اتو

 اتو نیز از دیگر وسایل برقی منزل می‌ باشد که معمولاً اتو بخار ها این اتفاق برایشان رخ می‌ دهد که بعد از مدتی متوجه می ‌شوید که باعث لکه شدن لباس‌ ها موقع اتو می ‌شوند که این اتفاق در اثر وجود گچ و جرم موجود در آب می ‌باشد که در داخل محفظه آب اتو بخار رسوب کرده و با خروج از اتو بخار باعث لک شدن لباس‌ ها می ‌گردد. برای پاک کردن و زدودن گچ بر رسوب آب موجود در مخزن اتو بخار می ‌توانید مقداری سرکه سفید را در داخل محفظه ریخته و بعد از ۲۴ ساعت خالی کرده و چندین‌ بار با آب شست و شو دهید تا گچ به ‌طور کامل از داخل اتو خارج شود. اگر کف اتوی شما دارای روکش تفلون نیست و معمولاً بقایای جرم بر روی کف اتو مشاهده می‌ شود می‌توانید با استفاده از یک پارچه کتانی و محلول نمک و جوش شیرین با آب کف اتو را به ‌طور کامل پاک نمایید.

نحوه تمیز کردن آبمیوه گیر

 دستگاه ‌هایی چون آب‌ میوه گیری غذا ساز و مخلوط کن از جمله و لوازم برقی می ‌باشند که معمولاً بدنه داخلی آن ‌ها خیلی زود به خود رنگ می‌ گیرد برای پاک کردن آن می ‌توانید از محلول جوش شیرین، مایع سفید کننده و آب گرم استفاده کنید و سپس با استفاده از یک اسفنج نرم محلول را به قسمت‌ های داخلی دستگاه بمالید و بعد از چند دقیقه آن را شسته و کاملاً خشک کنید همچنین می ‌توانید بخش‌ هایی از این دستگاه که جدا می ‌شوند را به ‌طور جدا گانه کاملاً با آب تمیز کنید.

نحوه تمیز کردن قهوه جوش

 قهوه ‌جوش از جمله وسایل برقی می ‌باشد که معمولاً بدلیل وجود رسوبات قهوه در آن رنگ ‌های سوختگی در کف قهوه جوش مشاهده می ‌شود که برای تمیز کردن آن می ‌توانید از محلول نمک یخ و آب لیمو استفاده نمایید و آن‌ ها را در داخل قهوه جوش ریخته و آن ‌قدر هم زده تا لک ‌های داخل قهوه‌ جوش به‌ طور کامل از بین برود.

نحوه تمیز کردن لباسشویی

 ماشین لباس ‌شویی نیز با توجه به این‌ که مرطوب است یکی از مکان ‌های مناسب برای تولید باکتری ‌ها می ‌باشد و همچنین مشاهده می‌ شود که بعد از مدتی درون دیگ ماشین لباس‌ شویی دارای بوی بد می ‌باشد برای پاک کردن و تمیز کردن داخل ماشین لباس ‌شویی و زدودن بوی آن می ‌توانید از محلول جوش شیرین، نمک و آب استفاده کنید و آن را داخل ماشین لباس‌ شویی ریخته و بعد از مدتی ماشین لباس ‌شویی را روشن کنید تا با اضافه شدن آب بیشتر به آن آب به‌ طور کامل از دیگ ماشین لباس‌ شویی خارج شود برای پاک کردن لک ‌ها و گرد و غبار بدنه ماشین لباس ‌شویی نیز می‌ توانید از پارچه ‌های کتانی و مرطوب استفاده کنید و اگر لک ‌ها قوی بودند می ‌توانید پارچه کتانی خود را با محلول نمک و جوش شیرین و آب مرطوب کرده و نسبت ‌به از بین بردن لک ها اقدام نمایید.

پیشنهاد مقاله : چگونه یک فر را تمیز کنیم؟

 

نحوه تمیز کردن اجاق گاز

نحوه تمیز کردن اجاق گاز

 اجاق گاز ها نیز از دیگر وسایل برقی می ‌باشد که نمونه ‌های بدون برق آن‌ ها وجود دارد ولی در خصوص نحوه تمیز کردن اجاق گاز هایی که با برق کار می‌ کنن بهتر است که مشعل‌ های آن‌ ها و در پول ‌هایشان را بعد از مدتی در تشت آب داغ با مایع ظرف ‌شویی قرار بدهید همچنین می‌ توانید بدنه اجاق گاز را با استفاده از انواع اسکاج های اسفنجی و نرم و با استفاده از مایع‌ های ظرف ‌شویی چربی زدا و تمیز کنید همچنین برای لکه ‌های چربی و روغنی که بر روی گاز ها باقی می ‌مانند و معمولاً در مقابل تمیز شدن سخت هستند می ‌توانید از محلول جوش شیرین، آب و مایع ظرف ‌شویی استفاده کرده و بعد از چند دقیقه نسبت ‌به تمیز کردن با استفاده از پارچه ‌های مرطوب اقدام کنید.

در نهایت

مجموعه صنیع خانی در این بخش تلاش کرده ‌است تا هر آن ‌چه که شما لازم است در خصوص تمیز کردن انواع لوازم برقی منزل و اهمیت تمیز کردن آن ‌ها را بدانید برایتان شرح دهد همچنین اگر به‌ دنبال خرید لوازم خانگی می ‌باشید مجموعه صنیع خانی یکی از بزرگ‌ ترین مراکز عرضه لوازم خانگی در ایران می ‌باشد که تمامی وسایل با ضمانت نامه سلامت و اصالت کالا در اختیار شما قرار می‌ گیرد.

تگ ها:
10 نکته مهم برای تمیز کردن انواع لوازم برقی در خانه
لینک صفحه:

مقالات مرتبط

Related Article

شما هم می‌توانید در مورد این محصول نظر بدهید.

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید