| نویسنده : ابوالفضل علی خواه

نکات مهم در تعمیر و نگهداری کولر گازی

 

مقدمه

فصل تابستان به دلیل گرمای هوا می ‌توان از کولر گازی به‌ عنوان وسیله ‌ای سرمایشی استفاده نموده و با آن خنکای دلنشینی را در خانه خود تجربه کرد. برای آسوده خاطر بودن در استفاده از کولر گازی و افزایش طول عمر آن، نکات مهمی را باید همواره مد نظر قرار داد در غیر این صورت به تعمیر یا حتی تعویض و حتی خرید کولر گازی نیاز پیدا می کنید. شما می توانید با مطالعه این مقاله روش های درست نگهداری و تعمیر کولر گازی را یاد گرفته و باعث عملکرد بهتر آن و در نتیجه طول عمر آن شوید. در نتیجه تا انتهای این مطلب با مجموعه صنیع خانی همراه باشید.

پیشنهاد مطالعه: بررسی کولر گازی های سامسونگ

نکات طلایی جت نگهداری از کولر گازی

نکات طلایی جهت نگهداری از کولر گازی

 قبل از پرداختن به نکات نگهداری کولر گازی ابتدا باید توجه داشت که انجام یک سری کارها هنگام نصب آن بسیار مهم بوده و از صحت نصب اطمینان حاصل نمایید. برای این منظور نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

 • برای نصب کولر گازی خود نیاز به یک نصاب حرفه ای دارید که با ریزه کاری های نصب کولر گازی آشنایی کامل داشته باشد و آنها را رعایت کند در غیر اینصورت در آینده قطعا مشکل ساز خواهد شد.
 • در نوعی دیگر از کولر گازی ها که کولر گازی اینورتر می گویند و از مدل های جدید به حساب می آید به جای کمپرسور ثابت، از کمپرسور های دور متغیر استفاده استفاده شده است و روش کار آن به این صورت است که برای رسیدن دمای محیط به دمای مورد نظر شما، به جای خاموش شدن کمپرسور، کولر به صورت اتوماتیک دور آن را کم می کند تا بتواند دمای محیط را در درجه دلخواه حفظ کند.

این موضوع علاوه بر مصرف بهینه در برق، به کولر نیز فشار کمتری وارد می کند و فقط کار حفظ کردن دمای اتاق را انجام خواهد داد و نیازی نیست که هوای اتاق را از ابتدا خنک کند. به همین دلیل توصیه می شود از کولر گازی اینورتر استفاده کنید. چون هم انرژی کمتری مصرف می کند و مهم تر از آن نگهداری از آن راحت تر می باشد.

 • نکته مهم بعدی نصب کندانسور کولر گازی می باشد. کندانسور قطعه بزرگی است که همراه کولر گازی اسپیلت قرار دارد و می بایست در محیط خارجی خانه نصب گردد و فضای خانه را خنک کند. مهم ترین نکته در نصب آن این است که کندانسور حتما در سایه نصب شود‌. چون در صورتی که در آفتاب و در معرض نور خورشید قرار گیرد داغ می شود و کولر شما برای خنک کردن فضای خانه فشار بیشتری را متحمل می شود و همین موضوع باعث کاهش طول عمر مفید کولر می گردد. پس حتما توصیه می شود که کندانسور در سایه قرار داده شود یا روی آن سایه بان نصب گردد تا کولر گازی شما بهتر نگهداری شود.
 • بهتر است کولر گازی در مسیر باد نصب گردد. این کار باعث می شود کندانسور هوای بیشتری را دریافت نموده و به طور بهتری به خنک کردن محیط کمک کند و در واقع کارآیی بالاتری خواهد داشت. البته باید به این نکته دقت کنید که جایی که کولر را نصب می کنید گردش هوا نداشته باشد چون ممکن است کارآیی کولر کاهش یابد و نتواند فضا را بخوبی خنک کند.
 • هنگام نصب کولر گازی، باید پشت آن فضایی برای گردش هوا باشد‌ در غیر این صورت به سختی می تواند هوای کافی برای خنک کردن محیط دریافت کند پس بهتر است کولر را از دیوار با فاصله نصب کنید. در واقع با این کار کارآیی کولر بهبود می یابد و فشار کمتری به آن وارد می شود.

 پس از رعایت نکات مربوط به نصب، برای نگهداری هر چه بهتر کولر گازی باید به موارد زیر دقت نمود

 • سرویس کولر گازی به صورت مرتب
 • کنترل گاز کولر گازی
 • تمیز کردن کندانسور
 • هنگام روشن بودن کولر، حالت آن را عوض نکنید
 • شست و شوی فیلتر کمپرسور
 • چک کردن برق ورودی کولر گازی
 • بررسی قدرت کولر گازی

نکات مهم تعمیر کولر گازی

همان طور که در بالا گفته شد تعمیر کولر گازی یک بحث کاملا حرفه ای و تخصصی می باشد. بنابریان اگر کولر گازی شما معیوب شده است و بازده اولیه را ندارد به شما توصیه می کنیم اصلا خودتان دست به آچار نشوید زیرا باز و بسته کردن یک پیچ اشتباه می توان هزینه بی جهتی را بر روی دست شما بگذارد مخصوصا در کولر گازی های داکت اسپیلت این امر بسیار مهم شمرده می شود که گاها مشاهده است که با یک اشتباه گاز کولر تمام خالی شده است.

قطعات تعمیری کولر گازی

قطعاتی که در کولر گازی قابلیت تعمیر دارند شامل، کمپرسور و سیم پیچ آن، اواپراتور، واحد دمنده و کنترل هوا، ترموستات، فیلترها، لوله های تخلیه، فن، ریموت یا همان کنترل کولر گازی و ... می شود.

کولر گازی ها چه داخلی و چه خارجی از پنل های مختلف تولید می شوند  و اجزا تشکیل دهنده آن ها معمولا اغلب موارد متفاوت می باشد ولی به طور کلی اجزا تشکیل دهنده کولر گازی ها مورادی هستند که در بالا به آن ها اشاره شد.

نکات طلایی قبل از تعمیر کولر گازی

در بالا نیز اشاره کردیم که تعمیر کولر گازی نیامند تعمیر کار حرفه ای و مجرب می باشد و توصیه می شود از تجربه تعمیر کار نیز اطمینان کامل داشته باشید.

اولین مورد در تعمیر کولر گازی حذف رابط برق می باشد. سپس به سراغ یونیت کولر گازی رفته و با استفاده مولتی متر  از اتصال جریان برق اطمینان حاصل کنید. توجه داشته باشید در صورتی که جریان نامتناوبی در یونیت سیال باشد می تواند صدمات جبران ناپذیری بر کولر گازی و قطعات آن وارد آورد بنابراین اساسی ترین بخش در تعمیر کولر گازی همین امر می باشد.

باز هم نسبت به اینکه از تعمیر کار حرفه ای استفاده کنید توصیه اکید داریم زیرا در صورت عدم تجربه کافی علاوه بر صدمات و هزینه های اضافی ممکن است به خود شما نیز صدمه وارد کند.

در تعمیر کولر گازی نظم را در هر صورت اولویت کار خود قرار دهید. چرا که کولر گازی از بخش های ریز و درشت و همچنین پیچ و مهره های مختلف تشکیل شده است. که در صورت عدم نظم و و جا انداختن پیچ و مهره باز هم صدمه به کولر گازی خود وارد کرده اید. اگر تازه کار هستید و یا به هر صورتی تصمیم دارید خودتان تعمیر انجام دهید پیشنهاد می شود مراحل را یاد داشت کرده یا عکس برداری قبل از باز کردن هر مرحله انجام دهید.

برخی قطعات بعضی از کولر گازی ها از ظرافت خاصی برخودار هستند و در صورت عدم رفتار صحیح با آن بخش ها می تواند شی مورد نظر را شکسته و هزینه بر روی دستتان بگذارد.

مهم ترین نکته در تعمیر همه کولر گازی ها این است که شما به درستی عیب یابی را انجام دهید. در آن صورت هم هزینه کمتر و هم زمان کمتری جهت تعمیر کولر گازی استفاده خواهید کرد.

مقاله پیشنهادی: راهنمای خرید کولرگازی و معرفی انواع کولرگازی

تعمیر گولرگازی داکت اسپیلت

تعمیر کولر گازی داکت اسپیلت

تا اینجا متوجه شدیم که کولر گازی ها متنوع هستند و نوع عملکرد یکسانی ندارند. یکی از کولر هایی که حتما برای تعمیر باید متخصص باشید داکت اسپیلت ها می باشند.

از جمله مشکلاتی که نیاز تعمیر کولر گازی را نشان می دهد می توان به خنک نکردن، کثیف بودن فیلتر، معیوب بودن ترموستات، کثیف شدن یونیت خارجی، معیوب بودن کمپرسور یا از همه مهم تر افت شدید گاز مبرد اشاره کرد.

تعمیر بخش های مختلف این نوع از کولر گازی ها نیازمند تیم تخصصی و با تجربه می باشد.

در نهایت

مجموعه صنیع خانی در این بخش سعی کرده است هر آن چه لازم است شما در زمینه  تعمیر و نگهداری انواع کولر گازی ها بدانید را برایتان شرح دهد. مجوعه صنیع خوانی یکی از بزرگترین مراکز عرضه لوازم خانگی در ایران می باشد.

تگ ها:
نکات مهم در تعمیر و نگهداری کولر گازی
لینک صفحه:

شما هم می‌توانید در مورد این محصول نظر بدهید.

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید