4 دلیل سرو صدای اضافی یخچال و فریزر

مقدمه

یخچال فریزرها از جمله وسایل و لوازم خانگی لاینفک هر خانه می باشند. یخچال های قدیم با توجه به نوع موتوری که داشتند از سر و صدای نسبتا زیاد تری برخودار بودند و ساکنان زیاد نسبت به سر و صدای یخچال توجهی نمی کردند. اما با توجه به گسترش و پیشرفت تکنولوژی و ساخت موتور یخچال های اینورتر باعث سکوت موتور های یخچال ها شده است. بنابراین امروزه سر و صدا برای یخچال ها قابل پذیرش نیست و سر و صدای یخچال ها دلایلی مبنی بر ایجاد مشکل در یخچال ها می باشد. دلایل زیادی برای سر و صدا کردن یخچال ها وجود دارد که در این مقاله مجموعه صنیع خانی تصمیم دارد تا تمامی دلایل اصلی ایجاد سر و صدا در یخچال ها را برای شما برشمرد. بنابراین پیشنهاد می شود تا انتهای این مطلب با مجموعه صنیع خانی همراه باشید.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید یخچال فریزر برای آشپزخانه خود

انواع صدای یخچال

انواع صدای یخچال ها

هر صدایی که در یخچال ایجاد می شود نشان دهنده ایراد در بخشی از یخچال می باشد.

  • اولین صدایی که ممکن است در یخچال ها شنیده شود صدای تیک تیک می باشد. این صدا معمولا به دلیل خراب بودن رله ها اورلود کمپرسور یا رله برد می باشد که می بایست نسبت به تعویض رله ها اقدام شود.
  • دومین صدا، صدای تق تق می باشد. این صدا هم می تواند از خرابی اورلود باشد یا خرابی خود موتور یخچال.
  • صدای آزار دهنده بعدی یخچال ها صدای آب یا همان شر شر کردن می باشد. این صدا به سه دلیل امکان به وجود آمدن شان هست اولین دلیل، عملیات دیفراست و یخ زدایی، دومین دلیل، مشکل یخ ساز و دلیل اخر برگشت گاز عامل این صدا است.
  • جیر جیر صدای دیگری است که نشان از خرابی اواپراتور، زیاد شدن برفک ها، و یا خرابی و شل شدن لرزه گیر ها می دهد. که باعث ایجاد این صدا می شود.
  • صدا هایی که از پشت یخچال منشا می گیرد. اولین دلیل آن ممکن است از خرابی لوله های رفت و برگشتی کمپرسور نشات بگیرد. دلیل دوم ممکن است از خرابی فن کمپرسور باشد یا اینکه پیچ های کندانسور شل شده باشند.
  • اگر دَرب یخچال صدا می دهد دو دلیل بیشتر ندارد و آن هم یا از خرابی و پوسیدگی لولا های در نشات گرفته یا اینکه، درب دفرمه شده است.
  • صدای فن یخچال نیز دلایل مختلفی نیز می تواند داشته باشد که از جمله می توان به خراب شدن فن اواپراتور، معیوب شدن میل شفت فن، پیری فن و شکسته شدن پراوانه فن اشاره کرد.
  • اگر فریزر یخچال شما سر و صدا می کند، ابتدا ممکن است فن با برفک های اب نشده برخورد می کند یا اینکه پروانه با یونولیت های داخلی برخورد دارد. احتمال خشکی پره های پروانه فن نیز وجود دارد.
  • اگر یخچال را جا به جا کردید و بعد از جا به جایی با سر و صدای یخچال مواجه شدید در صورتی که به یخچال صدمه وارد نکرده باشید دلیل اصلی آن عدم تراز بودن یخچال می باشد.

4 دلیل سر و صدای اضافی یخچال فریزر

معمولا دلایل زیادی برای سر و صدای یخچال فریزر ها وجود دارد. ولی 4 دلیل اصلی وجود دارد که معمولا سر و صدای یخچال ها را در می آورد.

به طور کلی یا فن اواپراتور یخچال خراب شده است، یا پره های فن یخچال درگیر شده است، یا فن کندانسور خراب شده است، احتمال شل بودن پایه کمپرسور یا کندانسور، و همچنین تراز نبودن یخچال عوامل اصلی سر و صدای یخچال است.

صدای فن یخچال

اولین احتمال ما برای سر و صدا، فن ها بودند، معمولا در یخچال های معمولی یک فن و در یخچال های ساید بای ساید از دو فن استفاده می شود. فن ها مربوط به دو موتور اواپراتور و کمپرسور می باشد. که در سای بای ساید ها از دو فن اواپراتور و از یک کمرپرسور با قدرت های متفاوت استفاده می شود.

شفت فن از عوامل مهم در صدای فن ها می باشد که معمولا درگیر می شوند و باعث ایجاد سر و صدا می گردند. شفت باعث چرخش فن می شود که در اثر خشکی می شکنند و یا در صورت عدم تراز یخچال باعث سر و صدا می گردد.

مقاله پیشنهادی: راهنمای سفید و براق کردن یخچال فریزر

 

سر و صدای موتور یخچال

سر و صدای موتور یخچال

 موتور یخچال معمولا عامل اصلی سر و صدا ها می باشد و اگر موتور با کیفیتی باشد خیلی دیر به سر و صدا می آید ولی صدای موتور نشان دهنده خراب شدن موتور است. که اصطلاح شاتون زدن برای این اتفاق به کار برده می شود. این اتفاق زمانی رخ می دهد که فشار زیادی بر روی کمپرسور وارد گردد که باعث داغ شدن بیش از حد آن گردیده و در نهایت خرابی موتور یخچال را به دنبال دارد. اگر یخچال شما هنگام خاموش شدن سر و صدا ایجاد می کند دلیل اصلی آن شل بودن موتور یا همان کمپروسور می باشد که با محکم کردن پیچ های آن باید این صدا قطع شود. همچنین اگر در جای امن قرار نگرفته باشد نیز سر و صدای کمپروسور را با خود به همراه خواهد داشت.

صدای درب یخچال

لولا های درب یخچال به گونه طراحی و تولید می شوند که بتواند درب یخچال به راحتی باز و بسته شود مخصوصا هنگام بسته شدن درب یخچال نقش بسیار مهمی دارند. استفاده مکرر از یخچال و قدیمی شدن یخچال و پایان عمر لولا ها باعث ایجاد سر و صدا می شود. ماده ای نیز ما بین لولا ها قرار دارد که باز و بسته شدن را سهل می کند که تمام شدن این ماده نیز سر و صدای درب یخچال را با خود به همراه خواهد داشت.

صدای فریزر

اگر فریزر یخچال شما سر و صدا می کند تنها دلیل این سر و صدا را می توان در فن جست و جو کرد. ممکن است هنگام قرار دادن کشو های فریزر به درستی این اتفاق انجام نگیرد و در صورت برخورد با فن سر و صدا ایجاد می شود. اگر کشو ها درست باشند باید فن مورد بررسی قرار گیرد که اگر فن دچار شکستگی نشده باشد با کمی روغن کاری میل شفت آن، این مشکل باید حل گردد.

 

در نهایت

مجموعه صنیع خانی در این بخش در کنار شما بود تا هر آنچه که لازم است شما در مورد علت سر و صدای فن یخچال بدانید را برایتان شرح دهد. مجموعه صنیع خانی یکی از بزرگ ترین مراکز عرضه لوازم خانگی در ایران می باشد که امکان خرید انواع لوازم خانگی را برایتان فراهم آورده است. در پایان امیداوریم این مطلب راهگشای مشکل سر و صدای یخچال شما باشد.

تگ ها:
4 دلیل سرو صدای اضافی یخچال و فریزر
لینک صفحه:

شما هم می‌توانید در مورد این محصول نظر بدهید.

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید